Максим Дадашев та інші відомі боксери, які трагічно загинули на ринзі (18+)
July 24, 2019
З’явилися характеристики смартфона Samsung Galaxy Note 10
July 24, 2019

Дев’яте скликання: хто може стати головою Верховної Ради

Дмитро Разумков, Олександр Корнієнко, Руслан Стефанчук – ці прізвища називають експерти, коли йдеться про претендентів на посаду голови Верховної Ради. Проте, головна інтрига наразі розгортається навколо посади віце-спікера. За традицією, її віддають опозиціонерам. Хто може зайняти місця в парламентській президії ІХ скликання – в матеріалі 24 каналу.

Не перший, але й не другий

Голова Верховної Ради не лише організовує роботу цього органу (відкриває, веде та закриває засідання), підписує акти, ухвалені парламентом, представляє державу в інших державних органах і країнах. Спікер парламенту – це скоріше молодший партнер президента, якщо домінує пропрезидентська коаліція. Також він може бути партнером прем'єра, у випадку коли другий центр впливу – глава уряду. Або ж бути частиною опозиції до президента, яка домінує в парламенті.

Де-факто спікерська посада у нас є другою в державі, адже Україна має змішану парламентсько-президентську форму правління. Водночас, якщо щось трапляється з президентом, то саме спікер виконує обов'язки глави держави. Таке в історії України вже траплялось – Олександр Турчинов став виконуючим обов'язки президента після втечі Віктора Януковича в Ростов.

Спікер ВРУ (ІІІ скликання) Олександр Ткаченко про свою посаду сказав так: я й не перший, але й не другий.

Як Дмитро Разумков прокоментував можливе призначення на посаду спікера, дивіться тут:

Не дивно, що претендентів на цю посаду підбирають вкрай ретельно. Наразі, в ЗМІ називають кілька прізвищ тих, хто може претендувати на цю посаду. Зокрема, йдеться про Дмитра Разумкова, Олександра Корнієнка, Руслана Стефанчука.

Водночас, голова пропрезидентської партії неодноразово заявляв: мовляв, він поки що не знає хто буде спікером парламенту, оскільки його обиратимуть депутати.

Шанси є

Політичний експерт Максим Вознюк вважає, що принаймні зараз, найбільш вірогідною кандидатурою на пост спікера Ради є саме Дмитро Разумков. Адже під час президентської кампанії він був голосом Володимира Зеленського і вдало виконував функції спікера виборчого штабу.

Дмитро Разумков, претенденти на посаду спікера
Дмитро Разумков має всі шанси стати наступним спікером / Фото прес-служби "Слуги народу"

Протягом парламентської кампанії Разумков займався стратегією "Слуги народу", підготовкою та навчанням кандидатів та підтримував з ними постійну комунікацію. Ці навички незабаром можуть стати йому у нагоді й на посаді голови парламенту,
– зазначає Максим Вознюк.

Погоджується з колегою і політолог Тарас Загородній. Він вважає – Разумков може бути спікером Ради, адже за статусом він міг би її очолювати. Хоч цю посаду може обійняти й Руслан Стефанчук, але, вірогідніше за все, йому буде відведена роль керівника фракції. Стефанчук є однією з ключових фігур у команді Зеленського, був ідеологом його кампанії та партії "Слуга народу", відповідає за розробку законопроектів.

Ще одним із претендентів на посаду називають керівника штабу партії "Слуга народу" Олександра Корнієнка. Він заявляв ЗМІ, що в якості менеджера координує всю оргчастину, всі підрозділи, які працюють у штабі.

На думку експертів, цю посаду навряд чи обійме людина, яка не входить в партію "Слуга народу". Принаймні, наразі вірогідність подібного дуже мала.

спікери Верховної Ради, Литвин, Мороз, Плющ, парубій, Ткаченко
Хто з спікерів найдовше обіймав свою посаду(перша частина інфографіки) / Інфографіка 24 каналу

В пошуках віце-спікера

Посаду одного з віце-спікерів, традиційно, в Україні обіймав представник опозиційних сил. Щоправда, законодавчо це ніде не прописано. Власне, й Дмитро Разумков вже заявляв, що посаду віце-спікера у парламенті нового скликання віддадуть опозиції.

Щоправда, зараз із політичної точки зору опозиційно налаштована до влади як "Опозиційна платформа – За життя" так і "Європейська солідарність". Звісно, ці дві політичні сили не разом працюватимуть проти партії влади, а з різних ідеологічних флангів. Хоча поки ще ані перші, ані другі остаточно не визначились і офіційно не заявляли, що йдуть в опозицію до нинішньої влади. Відповідно, наразі ще невідомо, хто з них претендуватиме на посаду віце-спікера саме від опозиції.

В ЗМІ активно обговорюють можливість призначення віце-спікером Віктора Медведчука. Проте, Тарас Загородній оцінює шанси Віктора Медведчука на цю посаду як 50 на 50. "Опозиційна платформа – За життя" заведе в Раду 43 депутатів (партійні списки плюс мажоритарка), що не дуже багато. 

спікери Верховної Ради, Гройсман, Парубій, Яценюк, Рибачук
Хто з спікерів найдовше обіймав свою посаду(друга частина інфографіки) / Інфографіка 24 каналу

Думаю, це може бути або особисто Віктор Медведчук, якщо забажає, бо за своїм статусом він хотів претендувати на спікера, або делегують іншого представника партії,
– додає Тарас Загородній.

Хоч за неформальним правилом посаду віце-спікера віддають людині, яка представляє другу за чисельністю фракцію в парламенті, проте були й винятки з цього неписаного правила. Так, у Раді восьмого скликання місця в президії займали винятково представники коаліції.

За інформацією Максима Вознюка, Зеленський досі ображений на Порошенка за президентську кампанію, а Медведчук – сама по собі дуже токсична політична персона, тому навряд чи посада заступника голови ВРУ перепаде представникам їхніх політсил.

Найімовірніше склад президії виглядатиме таким чином: головою ВРУ буде представник "Слуги народу", а посади віце-спікерів розподілять між представниками "Голосу" та "Батьківщини",
– зазначає Вознюк.

Тож наразі інтрига навколо призначень лише посилюється.

 

Comments are closed.